رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

دبیر شورای عالی فضای مجازی- فیروز آبادی در مراسم افتتاح نخستین همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در فضای مجازی روابط ، شبکه ها و رسانه های نوین اجتماعی جدید شکل می گیرند . شکل رسانه از یک رسانه مبتنی بر یک نهاد حکومتی یا نمایندگی طبقاتی از اجتماع تبدیل به رسانه هایی می شوند که همه مردم بازیگر آن هستند و تولید برنامه می کنند و اشکال مختلف ارتباطی در این شبکه ها شکل می گیرد.
فیروز آبادی با اشاره به اینکه باید مباحث جدید مانند بیگ دیتا و حریم خصوصی را در این تنظیم مقررات ببینم گفت: حریم خصوصی متناسب با زمان، مکان و کشور متغییر است زیرا حریم خصوصی که امروز تعریف می شود با حریم خصوصی ده سال پیش و ده سال آینده متفاوت خواهند بود حتی چیزی به‌عنوان هنجار که پایه ذهنی یک ملت می‌تواند باشد در طول زمان کاهش و تغییر پیدا می‌کند و چون بخشی از قوانین از عرف شکل می‌گیرد و قانون هم می‌تواند دستخوش تغییر شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه داده‌های عظیم و بیگ‌دیتا تولید علم می کند گفت: یکی از مزایای بیگ دیتا این است که شما با پردازش داده ها می توانید مسایل اجتماع را حل کنید و یکی از خصوصیات فضای مجازی و بیگ دیتا تولید علم با فرضیه است ولی سوی دیگر بیگ دیتا ممکن است مخل حریم خصوصی مردم باشد و باید برای مالکیت معنوی قانون داشته باشیم.
وی با تاکید بر تدوین قوانین و مقررات حفظ مالکیت معنوی درکشور افزود: حتما باید تکلیف مالکیت معنوی را مشخص کنیم. بخش بزرگی از اقتصاد دنیا دارایی های غیر ملموس است که مبتنی بر مالکیت معنوی است. کمپانی های بزرگ دنیا مانند اپل، گوگل و ... مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند که 70 درصد ثروت آنها دارایی معنوی است.
فیروز آبادی تصریح کرد: باید تکلیف مالکیت فکری و معنوی را حل کند تا بتوان هزاران شغل در کشور ایجاد کرد و آنچیزی را که ما به زحمت با فروختن نفت بدست می آوریم به یکباره با حفظ دارایی های معنوی می توانیم ایجاد کرده و اقتصاد را بزرگ کنیم.
برای ایجاد اشتغال باید تکلیف مالکیت معنوی مشخص شود تعریف حریم خصوصی متناسب با زمان مکان متغییر است

بالا